درد معده آن همه چیز غیر معمول نیست. در بیشتر موارد ، این به وضوح مربوط به چیزی است که شما آن را خورده اید (مانند مسمومیت با غذا) ، گرفتار (مانند آنفولانزای معده) ، یا به طور معمول (مانند گاستریت) را تجربه می کنید. در مواقع دیگر ، به نظر می رسد که از نظر رنگ آبی یا بعد از مصرف دارو به نظر می رسد. اگر این اتفاق بیفتد و علائم آن شدید ، مداوم یا رو به وخامت باشد ، برای بررسی علت باید به پزشک مراجعه کنید.

چندین صفت مختلف ممکن است برای توصیف درد معده وجود داشته باشد – سوزش ، ضربان بدن ، درد و غیره. و ناراحتی گاهی اوقات با علائم دیگری مانند تهوع ، استفراغ و گاز بیش از حد همراه است. این اطلاعات هنگام کار برای تشخیص ، می تواند برای پزشک شما مفید باشد.

دلایل درد معده
مصور الكساندر گوردون ، خیلیول
علل
معده ، البته ، اندام منحصر به فرد خود است. اما وقتی افراد از اصطلاح “درد معده” استفاده می کنند ، بسیاری از آنها به معنی درد مربوط به دستگاه گوارش است ، نه فقط این یک قسمت از آن. به همین ترتیب ، ما اینجا انجام می دهیم.

به طور معمول ، درد معده درک شده در بخشی از شکم نزدیک به دنده ها شامل دستگاه فوقانی دستگاه گوارش (GI) است که شامل مری ، معده و روده های کوچک است. دردی که در قسمت تحتانی شکم ایجاد می شود ، مربوط به دستگاه دستگاه گوارش تحتانی است که از روده بزرگ (روده بزرگ) ، روده بزرگ و مقعد تشکیل شده است.

به احتمال زیاد دیدن چنین لیست طولانی دلایل بالقوه بسیار غریب است ، اما هرکدام از اینها ارزش آگاهی از آن را دارند – به ویژه اگر هنوز نتوانسته اید به درد معده خود برسید.

آشنایی با انواع بیماری‌های معده و بهترین زمان مراجعه به پزشک

دستگاه گوارش فوقانی
علاوه بر این اشکالات معده در حال اجرا و یا گاهی اوقات سوء هاضمه ، در اینجا برخی از شرایط سلامتی وجود دارد که باعث درد مداوم در معده در دستگاه گوارش فوقانی می شود.

سه مورد اول بر معده تأثیر می گذارد:

زخم معده

زخم پپتیک اصطلاحی است که برای توصیف یک درد گشاد در معده یا اثنی عشر به کار می رود. علائم این بیماری ممکن است متفاوت باشد اما اغلب شامل درد ملتحمه یا سوزش ، سوء هاضمه ، تهوع ، استفراغ و گاز زیاد است.

بیشتر زخمهای گوارشی توسط باکتری هلیکوباکتر پیلوری (H. پیلوری) یا استفاده از ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) ایجاد می شود که 2 ممکن است باعث تحریک و تغییر لایه مخاطی محافظ دستگاه گوارش شود.

گاستریت

گاستریت اصطلاح پزشکی برای التهاب در آستر معده است. گاستریت یک بیماری گسترده است که ناشی از همه چیز از الکل گرفته تا داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) تا عفونت باکتری های H. pylori است .3 .

علاوه بر درد در شکم فوقانی ، که می تواند از یک درد دردناک تا درد شدید یا سوزش باشد ، سایر علائم گاستریت شامل احساس نفخ ، احساس سیری زودرس ، کاهش اشتها ، حالت تهوع و استفراغ است.

گاستروپارزی

گاستروپارزیس وضعیتی است که معده در آن کند است تا محتویات خود را درون روده کوچک تخلیه کند. این بیماری در افراد دیابتی شایع است ، اما ممکن است بصورت ایدیوپاتیک نیز رخ دهد

علاوه بر درد درد و گرفتگی شکم ، علائم دیگر گاستروپارز شامل حالت تهوع ، احساس پر بودن و استفراغ بعد از خوردن غذا است. در موارد شدید ، ممکن است فرد وزن کم کند.

بیماری مری

مری شما لوله ای است که مواد غذایی را از دهان به معده شما منتقل می کند. مری به مضرات التهابی و التهاب غده مری اشاره دارد که ممکن است به دلایل زیادی از جمله موارد زیر اتفاق بیفتد: 5

عفونت (به عنوان مثال ، کاندیدا یا ویروس تبخال)
مصرف برخی داروهای خاص (به عنوان مثال ، آنتی بیوتیک کلیندامایسین یا آسپیرین)
آلرژی (به نام مری مایع ائوزینوفیلی)
علاوه بر سوزش سر دل و درد شکم فوقانی ، فرد مبتلا به مری ممکن است در بلع و / یا درد در بلع مشکل داشته باشد.

بیماری بازگشت اسید به مری

بیماری رفلاکس معده معده (GERD) که به اسید رفلاکس اسید نیز معروف است ، شرایطی است که اسید معده به داخل مری برگشته و باعث سوزش در قفسه سینه یا گلو می شود.

علاوه بر سوزش سر دل ، برخی از علائم دیگر GERD شامل نارسایی ، درد در بلع ، درد معده ، کوفتگی ، سرفه یا احساس وجود توده در گلو است.

سنگ های سنگی

سنگهای صفراوی در اثر تبلور صفرا در کیسه صفرا ایجاد می شوند. این ممکن است منجر به تشکیل سنگهای کوچک و فک شده شود که مجرای صفراوی را مسدود کرده و باعث ایجاد درد شدید و شدیدی در شکم فوقانی راست شکم شوند (وضعیتی به نام کوله سیستیت حاد) .7

عوارض بیشماری از سنگ صفرا ، مانند پانکراتیت یا کولانژیت حاد وجود دارد ، که ممکن است درد شما را بدتر کند و یا باعث علائم دیگری شود.​